Parodontologie
Parodontologie se zabývá zachováním a léčbou tkání, které zajišťují ukotvení zubu v čelisti. Patří mezi ně dáseň, závěsné vazy a kostní lůžko v okolí kořene zubu. Dále se zabývá onemocněním jazyka a ústní sliznice.
Hlavní příčinou onemocnění parodontu je působení bakterií, tzv. parodontálních patogenů v dutině ústní, které se usazují na zubech ve formě mikrobiálního plaku, ten vyvolává zánět dásní. Neléčený zánět dásní postupuje hlouběji a postihuje kostěné lůžko a závěsný aparát zubu. V konečném důsledku dochází k úbytku kosti, zub se může začít viklat a pokud se onemocnění neléčí, končí ztrátou jinak zdravého a funkčního zubu.
Onemocnění může být provázeno některým z následujících faktorů:
- krvácení dásní
- zápach z úst
- viklavost zubů
- zvětšující se mezery mezi zuby
- ústupem dásní
- bolestivostí
A v konečném důsledku může vést až ke ztrátě zubů
Špatná ústní hygiena je nejčastějším a hlavním faktorem vzniku parodontitidy. K tomu přispívá zubní kámen, kouření, stres, celková onemocnění, užívané léky, aj.
Nebezpečí ale nehrozí jen zubům, chronická parodontitida může být příčinou jiných závažných onemocnění. Je zdrojem infekce a může vyvolávat záněty v celém organismu. Parodontitida může předznamenat vyšší výskyt infarktů myokardu, nebo třeba centrálních mozkových příhod.
Nejjednodušší způsob, jak tomuto onemocnění předcházet, je výborná ústní hygiena a dvakrát ročně docházet k dentální hygienistce, která svými zákroky dokáže parodontitidě předcházet.
Cílem léčby je zachovaní vlastního chrupu a obnovení žvýkacích a estetických funkcí.